Yeni nesil pazarlama araçlarından olan sosyal medya, interaktif iletişimin gücünden sonuna kadar faydalanarak ticari işletmelere karlı dönüşler sağlıyor.

Sosyal Medya Pazarlaması nedir?

İnternet ortamında geniş kitlelere ulaşmak için farklı platform ve teknikler kullanılarak yürütülen yeni nesil tanıtım yöntemlerinin bütününe Sosyal medya pazarlaması denir. Bu yöntemde Facebook, Twitter, Instagram ve benzeri sosyal mecralar aracılığıyla ürünler çeşitli stratejiler ile pazarlanarak tüketicilerle buluşturulmaktadır. Sosyal medya aracılığıyla doğru yapılan her reklam, kampanya, etkinlik ve ürün tanıtımı ekonomik ve geri dönüşümü yüksektir.

Sosyal medyada hangi mecralar kullanılır? Hangisi daha etkilidir?

Sosyal medya pazarlaması denince akla gelen mecralar; Facebook, Twitter, Instagram, Youtube, Google Plus, Pinterest, Linkedin, gibi kanallar gelir. Bu mecraların hepsinde aktif kampanyalar, reklam etkinlikleri düzenlenebilecek olsa da şüphesiz verilen hizmetin ve ürünün doğasına uygun doğru platformların seçilmesi oldukça önemlidir.

Örneğin, Instagram, fotoğraf paylaşım platformları arasında en sosyal en aktif mecra kabul ediliyor. Bir tekstil firmasının Instagram’ın pratik ve fotoğraf tabanlı özelliğinden yararlanarak enerjisini bu platforma kaydırması daha doğru iken bir oyun firmasının çocukların daha çok tercih ettiği Youtube’ a yoğunlaşması potansiyel kitleye ulaşmak açısından çok daha mantıklıdır.

Her firmanın, her sosyal medya platformunda olması şart değildir. Doğru ve sürekli kullanılmayacaksa pasif ve etkin olmayan hesaplar markalara daha fazla negatif etki yaratacak,aynı zamanda ekstra maliyete ve zaman kaybına yol açacaktır.

Sosyal medyanın ürün satışlarına etkileri nelerdir?

Sosyal medya pazarlaması; ürün satışlarına, markanın kimlik kazanmasına ve sektördeki varlığına doğrudan etki eder. Sosyal medyanın etkileri incelendiğinde;

  • Daha fazla kişiye sadece birkaç tıkla ulaşma imkanı sağlar,
  • Markanın kurumsal kimliğini dijital ortamda tanıtma şansı kazandırır,
  • Hedef kitle istatistikleri anında görülebilir, ölçümlenebilir.
  • Düşük maliyetlidir,
  • İnternet arama motorlarında üst sıralara çıkma şansı verir,
  • Tüketicilerle isteklerini anlama, birebir ve hızlı iletişim kurma fırsatı sunar,

İşletmeler neden sosyal medyayı kullanmalıdır?

Dijitalleşen dünyada sosyal medya ve internetin gücü yadsınamaz bir gerçektir. İstatistiklere göre Türkiye’de kullanıcılar en çok internete sosyal medya için girerler ve en çok vakti yine bu platformlarda harcarlar. Dünya devi, kendini kanıtlamış ve her türlü ortamda reklam yapabilen markalar bile sosyal medyanın gücünü arkalarına almak zorundadırlar. Sosyal medya sadece ürün tanıtım alanı değil aynı zamanda markaların duyarlılığını, toplum görüşünü, şirket felsefesini ve müşteri hassasiyetini gösterebildikleri bir alandır. Bu nedenle firmalar, markalar sosyal medya hesaplarını bilinçli kullanmak için profesyonel sosyal medya yöneticilerinden destek almak zorundadırlar.