Doğru dijital pazarlama teknikleri ile rakiplerinizin bir adım önüne geçmeniz mümkün.

Çok defalar dijital pazarlamacıların konuşmalarında içerik pazarlaması teknikleri hakkında ufak tüyolar kapmaya çalışmış olabilirsiniz. Başarılı bir dijital pazarlama uzmanı olmak veya kendi işinizi internette tanıtmak için özellikle arama motorları ve sosyal ağlar için kaliteli içerik oldukça önemlidir.

Müşterilerinizi dinleyin

Müşterilerin sizden gerçekte ne istediğini bilmek pazarlamada başlangıç adımıdır. Eğer müşterinizin neye ihtiyacı olduğunu bilmiyorsanız, satış ihtimaliniz oldukça düşüktür. Bunu öğrenmenin en kolay yolu müşterilerinizi dinlemektir. İçeriğinizi müşterilerinizin ihtiyaçları doğrultusunda geliştirmek avantaj sağlayacaktır.

Bölgesel düşünün

Arama motorlarına özel içerik oluşturmak ne kadar zaruri olsa da Google aramalarının bölgesel olduğunu ve bu yönde içerik oluşturmanın gerekliliğini akıldan çıkarmamak gerekir. Hedeflerinizi ufak parçalara ayırarak başarıya ulaşmanız daha hızlı, daha ucuz ve daha etkili bir yöntem olacaktır.

E-posta eskimedi

Bazen klişe olmuş teknolojilerin etkisini yitirdiğini düşünerek hep yeni pazarlama yolları aramaya koyuluruz ancak günümüzde maillerin geri dönüş etkisi halen devam etmektedir.  Her şirketin ve çalışanlarının mutlaka e-posta kullandığını da unutmamak gerekir. Bu yüzden içerik pazarlama stratejilerimizin ilk sıralarına e-posta pazarlamasını da almayı unutmamalıyız.

Kelimelerin gücüne inanın

İçeriğin uzunluğu ve ayrıntısı arama motorları için önemli bir kriterdir. Daha üst sıralarda çıkan internet sitelerinin ayrıntılı makaleler içerdiği bir gerçektir.

Ürün ve hizmetler ile ilgili anahtar kelimeler oluşturmak ve web sitesi içerisinde bu kelimelere bir çok farklı sayfada yer vermek sizin o konu ile ne kadar ilgili olduğunuzu gösterir . Cep telefonu satan bir e-ticaret sisteminde telefonların özellikleri ve modelleri ile ilgili anahtar kelimeleri içeren yazılar arama motorlarında ilgili ürün aramalarını da üst sıralara taşıyacaktır.

En başta belirttiğimiz gibi müşterileri dinlemek en önemli noktalardan biridir. Onlardan aldığınız talepler ışığında yeni müşterilerinizi hedef alan içerikler hazırlamak arama motorlarında başarıya ulaşmanızı kolaylaştıracaktır.

Rakiplerinizi taklit etmek yerine içerikte özgünlük çok önemlidir. Kendi tarzınızda, kendi hikayenizi anlatmanız olumlu etkiler yaratacak geri dönüş oranlarını arttıracaktır.

Yorum ve tavsiye önemlidir

Müşterileriniz sizin vaatlerinize inanmakta tereddüt edebilirler ancak ürün ve hizmetlerinizi değerlendiren insanların sözleri, taahhütlerinizin yerine getirileceği konusunda olumlu etki yapabilir. Üstünde durmanız gereken biri aynı içeriğe erişen kullanıcılar arasında sağlanacak iletişimdir.

Taklit olmayın

Büyük firmaların ve muhteşem başarı hikayelerinin takipçisi olabilirsiniz ancak daha önce yapılmış bir şeyi tekrar etmek aslıyla aynı etkiyi göstermeyecektir. Bu nedenle aynı konu olsa bile farklı yönden yaklaşım ürüne dikkat çeken içeriğin başarısını arttıracaktır.

İçeriklerinizi Google+ ‘a ekleyin

Google arama motoru işiniz için ne kadar önemliyse Google+ sosyal ağı da aynı derecede önemlidir. Çünkü arama motorunda önceden indekslenmek büyük avantaj sağlamaktadır.

İstikrarla devam edin

İnternette istikrar her zaman ödüllendirir. Sitenizdeki güncellenme oranı arama botlarının mutlaka dikkatini çekecektir. Botlar sitenizi her ziyaretinde yeni içerikle karşılaştığında bir öncekinden daha kısa zaman aralıklarıyla ziyaretlerine devam eder. Bu da indekslenme ve üst sıralarda yer alma anlamına gelir. Sosyal medya çalışmalarınızı da sürekli olarak devam ettirmeniz ziyaretçilerinizin sizi takibi bırakmamasını ve yeni takipçiler kazanmanızı sağlayacaktır.