Profesyonel şekilde hazırlanmış dernek internet sitesi ile hedef kitlenize kolayca ulaşabilirsiniz. Günümüzün dünyasında sivil toplum kuruluşlarının önemi giderek artıyor. Artık ekonomi ve siyaset alanlarına rehberlik için eğitim kurumları kadar STK’lara da görev düşüyor. İnternetin gücünün giderek artıyor oluşu ise, hayatımızın her alanında karşımıza çıkan bir gerçeklik.

Dilerseniz, iyi bir dernek internet sitesi içinde bulunması gereken temel özellikleri yakından görelim.

Bir internet kullanıcısı, dernek internet sitesi içinde ne görmek ister?

Aslında dernek internet sitesinde bulunması gereken özellikleri, kendinizi sitenizi ziyaret edeceklerin yerine koyarak anlayabilirsiniz. İnternette ses getirmeyi başaran dernekler, bu özellikler ile çalışırlar. Size de internetin gücünü sağlayacak olan temel özellikleri şöyle sıralayabiliriz:

 • Faaliyet duyuruları: Sayfanızda derneğinizin yaptığı tüm faaliyetleri anında duyurabilmeniz gerekiyor. Ancak bu her zaman o kadar kolay olmayabilir. Her ne kadar en basit altyapılar veya ücretsiz içerik yönetimi paketleri sitenize faaliyetlerinizi eklemenizi mümkün kılsa da, karmaşık bir ara birim işinizi zorlaştıracak ve yavaşlatacaktır. Ayrıca, yaptığınız faaliyetlerin sitenizin derinliklerinde, tozlu sayfalar halinde yer alması size bir fayda getirmez. Faaliyetlerinizin çarpıcı görsellerle ve slayt gösterimi gibi ziyaretçilerinizin dikkatini çekecek bir şekilde sunulmaları gerekir. Günümüzde özellikle basın kuruluşları tarafından tercih edilen bu yöntem, dernek sitenizin de trafiğini yoğunlaştıracaktır.
 • Dernek bilgileri: Dernek internet sitesi içerisinde kurumsal bilgilerinizin de tam olarak yer alması gerekir. Derneğinizin yasal bilgilerine ek olarak misyon ve vizyonunuz, uzun vadeli görüşleriniz, basılı yayınlarınız gibi ek içerikler de bu bölümde yer alabilir. Bu bölümü, dernek sitenizin resmi yüzü olarak da düşünebilirsiniz. Dernek web sitenizi başarılı kılacak unsurlardan biri de, bu resmi bilgilerin dahi çekici bir arayüz ile sunulabilmesi ve kolayca güncellenebilmesidir.
 • Üye ilişkileri: Başarılı bir derneğin, üyeleri ile iyi ilişkiler içerisinde olması gerekir. İnterneti üyelerinizle ilişkilerinizde etkin olarak kullanırsanız, hem mevcut üye profilinize daha hakim olursunuz hem de yeni üyeler kazanmanız mümkün olur. Derneğinize üye başvurusu kabulünden mevcut üyelerinize duyuru yapmaya, yeni üye kampanyası başlatmaya kadar her şeyi internet siteniz üzerinden gerçekleştirebilmelisiniz.
 • Mali işler: Dernek yönetiminin en zor kısımlarından biri de, mali işlerdir. Mali kaynaklarınızı verimli kullanmanız ve şeffaflığınızı korumanız derneğinizi ileriye taşıyacaktır. Dernek web sitenizin başarılı olması için de, mali işlerinizin ayrılmaz bir parçası haline gelebilmesi gerekir. Bağış toplamak için gerekli duyuruları internet sitenizden yapabilmeli, aidat listeleri veya yıllık bütçe gibi yasal niteliği olan belgeleri internetten şeffaf bir biçimde paylaşabilmelisiniz.
 • Popüler web servisleri ile entegrasyon: Derneğinizin iletişim bilgileri sayfasında, adresinizin yanında Google Maps üzerinden lokasyon görüntüleme veya AdWords hizmeti ile sitenizin tanıtımını yapma gibi imkânlar internetteki gücünüzü arttıracaktır.
 • Sosyal medya entegrasyonu: Günümüzde başarıya ulaşmak isteyen tüm kurumlar gibi, derneğiniz için de sosyal medyayı etkin biçimde kullanmak en büyük ihtiyaçlardan biri olacaktır. Dernek web sitenizin çok büyük kitlelere ulaşması ve bugüne kadar alışık olmadığınız düzeyde geniş bir etki alanınızın oluşması sosyal medyaya bağlıdır. Sitenizde yayınlayacağınız içeriklerin, özellikle de faaliyet duyurularının ve üyelerinizin yazacağı makalelerin sosyal medyada anında paylaşılabilmesi çok önemlidir.

Peki ya işin teknik boyutu?

Sitenizin başarılı olabilmesi için, bir de sahne arkasına ihtiyacınız olacak. Dernek web sitenizin mutlaka sahip olması gereken temel teknik özellikleri de şöyle sıralayabiliriz:

 • Yönetim paneli: Dernek web sitenizin uzun vadede ayakta kalmasını ve ziyaretçi sayısını arttırmasını sağlayacak olan özellik yönetim panelidir diyebiliriz. Zira içeriklerin siteye girilmesinden yasal bilgilerin güncellenmesine her şey yönetim paneli üzerinden gerçekleştirilir. Başarısız bir yönetim panelinin size çok zararı dokunur. Derneğiniz içerisinde internet sitenize içerik girişi ile görevlendirdiğiniz birileri olsa da, bunun için ayrılan zaman uzadıkça konuya olan ilgi de azalacaktır. Zamanla faaliyetleriniz internete düzenli olarak girilmemeye başlar ve siteniz terk edilir. Ancak çok tanıdık olan bu senaryonun bir de tersi var: Yönetim panelinizin kolay kullanımlı olması, internet sitenizin her daim güncel kalmasını sağlayacaktır. Ayrıca farklı üyelere farklı yetkiler tanımlayarak sitenizin her daim zengin ve güncel kalmasını sağlayabilirsiniz.
 • Görsel içerik yönetimi: Fotoğraf ve video galerileri, yaptığınız duyuruların ana sayfada slayt şeklinde görüntülenmesi, eklediğiniz fotoğrafların otomatik olarak boyutlandırılması gibi özellikler sitenizin başarısı için önemlidir.
 • Arama motorları optimizasyonu: SEO adı da verilen bu işlem, derneğinizin ulaşılabilir olmasını sağlar. Dernek web siteniz, tüm arama motorları ile tam uyumlu olmalıdır.
 • Barındırma ve yazılım güvenliği: Dernek web sitenizin yüksek erişim hızı sağlayan sunucularda barındırılması ve yazılım güvenliğinin güçlü olması ileride yaşayabileceğiniz olumsuz durumları önler.
 • Teknik destek hizmeti: Dernek web sitenizi kendi imkânlarınızla yapmanız, ilgi alanınızı çok farklı alanlara kaydırmanıza neden olur ve bu yüzden hem zaman hem de para kaybedersiniz. Ancak sitenizi yaptırdığınız kurumun size gerçek anlamda teknik destek sunabileceğine de emin olmalısınız. Sitenizle ilgili bir sorunuza günler sonra cevap almak, moralinizi çok bozabilir. Profesyonel bir teknik destek ekibi ise sitenizin ve dolayısıyla derneğinizin başarılı olmasını sağlar.

Türkiyemix ile derneğinize güç katın, hemen atılım yapın!

Türkiyemix’in sunduğu dernek web sitesi paketleri, yukarıda bahsettiğimiz tüm özellikleri karşılıyor. Üstelik, çok uygun fiyatlarla alacağınız paket bir günde kurularak teslim ediliyor. Ülkemizin internet sektöründe on yılı aşkın süredir onlarca dernek için kurumsal web siteleri hazırlayan Türkiyemix,  hazır internet sitesi çözümleri sunuyor.

Birçok farklı alandaki ve büyüklükteki dernekler ile çalışarak ihtiyaçlarınızı anladık, ve tüm ihtiyaçlarınızı karşılayacak eksiksiz bir paket hazırladık. Uzun yıllar boyunca güncelliğini koruyacak ve derneğinizin etki alanını hızla genişletecek bir internet siteniz olmasını ister misiniz?

Hemen Türkiyemix’e gelin. İnternet sitenizi bize bırakın, siz derneğinizle ilgilenin ve toplumda ses getirmeye hazır olun! Hazır dernek internet sitesi tasarımlarımızı inceleyebilirsiniz.